Aktuality | O nás | Dokumenty a formuláře | Organizace ŠR | Celoškolní projekty | Školní kuchyně | Interní aplikace

Vánoční chemické dílny

Vlastnoručně vyrobené mýdlo nebo podomácku vytvořená svíčka z barveného parafínu. To jsou díla, která si již tradičně odnáší studenti chemie osmého a devátého ročníku z předvánočních hodin.

Z čistě pedagogického hlediska jim tato aktivita mnoho nedá, ale těch dalších důvodů, proč nechat lehce pubertální děti rozpouštět mydlinky, přidávat k nim barevné třpytky nebo sušené květy, porcovat kilové kvádry glycerinu nebo manipulovat s parafinem, který při špatném zacházení chytne a neovladatelně hoří, je dostatek. Jako příklad bych zmínila spolupráci, umění se rozdělit (i přes obrovskou ochotu ze strany vedení školy, nejsou naše možnosti nevyčerpatelné), snaha pomoci tomu druhému po vlastním neúspěchu: "děláš to blbě, takhle ti to vyteče jako mně", radost z něčeho, co vyrobím skutečně sám, nebo prostě jen příjemná hodina tak děsivého předmětu, jako je chemie.

Proto ještě jednou mé díky za to, že si to můžeme dovolit. Tak zase za rok J

Mgr. Ivana Macíková

Aktualizace 20.12.2019, © ZŠ a MŠ, Brno, Horníkova 1, p. o.