Aktuality | O nás | Dokumenty a formuláře | Celoškolní projekty | Interní aplikace

Program Jak se učit

V první půlce listopadu prožily všechny šesté třídy dvouhodinový program se školní psycholožkou na téma Jak se učit. Zábavnou formou a prostřednictvím možnosti vyzkoušet si různá cvičení jsme prozkoumávali naši paměť, její možnosti a učili jsme se, jak ji využívat efektivně. Diskutovali jsme o tom, co dětem v učení pomáhá a co je pro ně naopak obtížné a hledali jsme řešení na základě poznatků z psychologie učení. Děti dostaly nabídku různých technik, které mohou při školní přípravě používat. Také jsme se zamýšleli nad výsledky testu učebních stylů – každý dostal vyhodnocení svého učebního stylu a řadu námětů, jak prosté čtení učiva obohatit tak, aby si mohl učivo snadněji a lépe osvojit a také měl z učení lepší pocit.

Děti na konci program hodnotily, všem se zdál přínosný a nikdo nezaškrtl, že ho nebavil.

Vyjadřovaly se také k tomu, co je nejvíce zaujalo:

• "zapamatovací test a jeho vysvětlení"

• "jaký jsem"

• "přeříkávat si učivo"

• "mnemotechnické pomůcky"

• "hra s jmény lidí"

• "jak je důležité spaní a přestávky"

• "technika na zapamatování čísel"

• "mé výsledky"

• "různá přirovnání, hlavně rýže"

• "krátkodobá a dlouhodobá paměť"

• "metody na zapamatování"

• "kolik nám toho uteče bez opakování"

• "že to bylo o tom, s čím mám problém"

• "namluvit si učení na telefon"

• "jak si zapamatovat PIN"

• "že když se mi do učení nechce, tak si špatně pamatuji"

• "proč si vlastně píšeme zápisky, když je všechno v učebnici"

• "zaujalo mě, kde jste to všechno zjistila".

Také si hned každý naplánoval alespoň jednu novou věc, kterou v nejbližší době vyzkouší.

Tak ať nám to učení dobře jde!

Mgr. Jiřina Juřičková, školní psycholog

Aktualizace 16.12.2017, © Základní škola a mateřská škola, Brno, Horníkova 1, příspěvková organizace