Vzácná návštěva ve druhých třídách

V úterý 6. června zavítala do našich druhých tříd brněnská spisovatelka Saša Sandras. Je autorkou dětských knih "Don a jeho lidé", "Tulák Don", "Don a jeho parťáci" a "Ledňáčci a jeho kamarádi". Datum autorského čtení jsme spolu nevybraly náhodně. V tuto dobu zrovna probíhal sedmý ročník celostátní akce na podporu čtení "Týden čtení dětem v České republice".

Ve třídách 2. B a 2.C byla paní spisovatelka poprvé. Představila dětem knihu "Ledňáčci a jejich kamarádi". Přečetla úryvky z knížky, povídala si s dětmi o knize, odpověděla na zvídavé otázky. Děti naopak popovídaly o svých domácích mazlíčcích a zájemci si mohli knížku zakoupit. Do knížky jim napsala věnování.

Ve třídě 2. A byla paní spisovatelka již podruhé. Celá třída letos soutěžila v literárně výtvarné soutěži "S DONEM". Děti plnily různé výtvarné úkoly a přečetly všechny tři knížky o Donovi. Protože slavnostní vyhodnocení soutěže proběhlo v době, kdy byla většina dětí na vícedenním pobytu v Březové, přivezla jim pěkné odměny za první místo ve své kategorii. Děti přečetly zápisy o jednotlivých knížkách ze svých čtenářských deníků, ukázaly vlastní pěkné ilustrace. Paní spisovatelka byla velice mile překvapena a všem napsala na památku do deníků hezké věnování. To však nebylo všechno – v současné době děti dokončují obrázková leporela z omalovánek ke knize "Don a jeho lidé". I tento nápad a zpracování se jí velmi líbilo. Přesvědčila se, že děti prožívaly celoročně s Donem nejen hezké chvíle při čtení knížek, plnění zadaných úkolů, ale i při vlastní tvorbě.

Paní spisovatelka nabídla ve všech třech druhých třídách zapojení do projektu "Tři věty". Co to znamená? V rámci soutěže "S DONEM" budou psát děti příběh z prázdnin nebo vymyšlený příběh pouze ve třech větách.

Soutěž "S DONEM" existuje již jedenáct let. V průběhu let se vítězové seznámili s pejskem Donem a strávili s ním nezapomenutelné chvíle. Soutěžící se naučili psát mu vzkazy k fotografiím na jeho webových stránkách, sestavovali čtyřverší na daná témata a plnili další zajímavé úkoly. Hlavním smyslem soutěže bylo a stále je, najít si cestu ke čtení a dělat radost svými výrobky lidem, kteří žijí v domovech důchodců a vážně nemocným osobám.

V příštím roce se určitě do soutěže zapojíme. Byla by škoda, kdybychom nezkusili zase něco nového a zajímavého, co soutěž nabízí.

Ve fotoalbu si můžete prohlédnout více fotografií

Mgr. Jaroslava Pelikánová

Aktualizace 11.06.2017