Z Anglie do Anglie? - nabídka ke zopakování úspěšného zájezdu

V říjnu (11. - 17. 10.) jsme vyrazili již podruhé do jižní Anglie. Tentokrát jsme měli situaci o to jednodušší, že náš pobyt byl plně hrazen z evropských peněz. Každý třídní učitel pečlivě vybral ty žáky, kteří si pobyt nejvíce zasloužili. V autobuse jsme jeli s ostravskou základní školou Bělský les.

Trajekt tentokrát jel opravdu načas, ráno jsme už byli na Britských ostrovech a vychutnali si návštěvu poměrně zachovalého doverského hradu, kde je instalována expozice středověkého života. A potom hurá do Hastingsu – po prohlídce pašeráckých jeskyní jsme zavítali na zříceninu tamního hradu, zhlédli jsme zde historický dokument o dějinách této památky. Po krátkém rozchodu ve městě jsme zajeli k "naší" škole, kde na nás čekali zástupci z hostitelských rodin. Těšili jsme se na teplou večeři i komunikaci v angličtině.

Od příštího dne bylo každé dopoledne vyhrazeno výuce ve škole pro cizince, zde pro nás, i když jsme to nečekali, byl nachystán pikantní oběd. Po obědě jsme vyrazili do středověké pirátské vesničky Rye se zachovalou středověkou architekturou. Úzkým průlezem jsme se vyšplhali na věž tamního kostela Panny Marie. V městečku Battle jsme nasáli atmosféru starých dobrých časů v muzeu Yesterdy´s World.

Odpoledne následujícího dne nás čekalo podmořské akvárium v Brightonu a sídlo prince regenta Royal Pavillion, který za první světové války sloužil jako lazaret a je vyzdoben trofejemi z tehdejších britských kolonií.

Po posledním školním dopoledni jsme se rozhodli udělat něco pro své zdraví, a proto nás autobus zavezl na procházku po křídových útesech Seven Sisters. Pěkně profukovalo, začali jsme pod slunečnou oblohou, na konci jsme trochu zmokli. Útesy postupně erodují, takže jsme často nemohli až na samý okraj. Minuli jsme i smutně proslulý symbolický hřbitov sebevrahů.

V pátek jsme brzo ráno vyrazili do Londýna, prošli si jeho historické centrum, na náměstí Picadilly pak muzeum kuriozit Believe or Not a na závěr jsme se projeli v prosklených kapslí ruského kola London Eye.

Návrat se nám poněkud protáhl, kvůli uprchlíkům byl zablokovaný tunel, a tak byly trajekty plně vytížené, jeden z Francie dokonce pro poruchu nedorazil, a tak jsme vyráželi z Doveru až po půlnoci. Oproti plánovanému příjezdu jsme se zpozdili o čtyři a půl hodiny. Rodiče zareagovali pohotově s klidem Angličanů, a čekali na své ratolesti dokonce během zpráv ve veřejnoprávní televizi.

Uvědomujeme si, jak jsou takové jazykové pobyty pro naše žáky důležité, a tak nabízíme další studijně-poznávací výlet do Anglie na konec letošního druhého pololetí. Pokud tedy budou mít rodiče našich žáků zájem, mohou vyplnit předběžnou přihlášku, kterou dostanou od svých třídních učitelů před Vánoci a odevzdat ji vyplněnou svému učiteli angličtiny do 8. ledna 2016. Předpokládaná cena zájezdu je
9 000 Kč + vstupy do památek a atrakcí.

Ve fotoalbu si můžete prohlédnout více fotografií

Mgr. Vlastimil Čech

Aktualizace 22.12.2015